Co najmniej od 10 lat z co raz większą intensywnością wybrzmiewają głosy domagające się zmian w gospodarce leśnej prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Podnoszą je już nie tylko przyrodnicy i aktywiści, lecz również „zwykli obywatele” jak też politycy reprezentujący różne opcje polityczne. W umowie koalicyjnej partie obecnej większości rządowej deklarowały m.in. wyłączenie z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych, ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna, wprowadzenie zakazu spalania drewna w energetyce zawodowej, ustanowienie społecznego nadzoru nad lasami oraz zwiększenie powierzchni parków narodowych. Gdzie znajdują się polskie lasy pół roku po podpisaniu umowy koalicyjnej? Kiedy nadejdą oczekiwane zmiany i jak będą wyglądać? Co się będzie działo w międzyczasie. Czy faktycznie można liczyć na to, że polskie lasy i polska przyroda dostaną ochronę, na którą zasługują.
Współorganizatorami debaty są Koalicja Las Jest Nasz oraz Zawsze Pomorze.
Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; leśnik i samorządowiec; burmistrz Brus w latach 1998-2006; wieloletni pracownik RDLP w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku
członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody; wieloletni pracownik Klubu Przyrodników; ekspert w zakresie planowania i realizacji ochrony przyrody (w szczególności lasów, wód i torfowisk). Autor wielu publikacji z zakresu ochrony przyrody.
założycielka i prezeska zarządu Fundacji Lasy i Obywatelki; pomysłodawczyni internetowej mapy Zanim Wytną Twój Las, współtwórczyni Manifestu Leśnego – listy postulatów niezbędnych zmian w polskiej polityce leśnej;
Dziennikarka, pisarka i autorka książek; przez ostatnie dwie dekady związana z „Dziennikiem Bałtyckim”, zaś od 2021 roku z „Zawsze Pomorze” w ramach którego realizuje akcję „Zostawmy Lasy”, koncentrującą się na koniecznych zmianach w gospodarce leśnej.