1-4 czerwca 2024

Polskie lasy – czas na zmiany

Dzień

02

Niedziela
Godzina

13:30

MIEJSCE
Scena Wolności
OPIS WYDARZENIA

Co najmniej od 10 lat z co raz większą intensywnością wybrzmiewają głosy domagające się zmian w gospodarce leśnej prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Podnoszą je już nie tylko przyrodnicy i aktywiści, lecz również „zwykli obywatele” jak też politycy reprezentujący różne opcje polityczne. W umowie koalicyjnej partie obecnej większości rządowej deklarowały m.in.  wyłączenie z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych, ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna, wprowadzenie zakazu spalania drewna w energetyce zawodowej, ustanowienie społecznego nadzoru nad lasami oraz zwiększenie powierzchni parków narodowych. Gdzie znajdują się polskie lasy pół roku po podpisaniu umowy koalicyjnej? Kiedy nadejdą oczekiwane zmiany i jak będą wyglądać? Co się będzie działo w międzyczasie. Czy faktycznie można liczyć na to, że polskie lasy i polska przyroda dostaną ochronę, na którą zasługują. 

Współorganizatorami debaty są Koalicja Las Jest Nasz oraz Zawsze Pomorze. 

PANELIŚCI

Jerzy Fijas

Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; leśnik i samorządowiec; burmistrz Brus w latach 1998-2006; wieloletni pracownik RDLP w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku 

Paweł Pawlaczyk

członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody; wieloletni pracownik Klubu Przyrodników; ekspert w zakresie planowania i realizacji ochrony przyrody (w szczególności lasów, wód i torfowisk). Autor wielu publikacji z zakresu ochrony przyrody. 

Marta Jagusztyn-Krynicka

założycielka i prezeska zarządu Fundacji Lasy i Obywatelki; pomysłodawczyni internetowej mapy Zanim Wytną Twój Las, współtwórczyni Manifestu Leśnego – listy postulatów niezbędnych zmian w polskiej polityce leśnej; 

PROWADZĄCY

Dorota Abramowicz

Dziennikarka, pisarka i autorka książek; przez ostatnie dwie dekady związana z „Dziennikiem Bałtyckim”, zaś od 2021 roku z „Zawsze Pomorze” w ramach którego realizuje akcję „Zostawmy Lasy”, koncentrującą się na koniecznych zmianach w gospodarce leśnej. 

organizatorzy

Partner