(Kolejne) 20 lat w UE. Czego chcą od Unii młodzi?

Dzień

01

Sobota
Godzina

18:00

MIEJSCE
Scena Praw Obywatelskich
OPIS WYDARZENIA

W 2024 roku mówimy o 20 latach Polski w Unii, ale to także najwyższa pora porozmawiać o tym, jak powinna, według nas – młodych, wyglądać Unia przez kolejne 20 lat. Podczas debaty porozmawiamy z młodymi działaczami_kami o tym, jak w obszarach takich jak zdrowie, bezpieczeństwo, transformacja energetyczna czy mieszkalnictwo, wyglądają kompetencje UE, jakie mechanizmy unijne można wykorzystać, by doprowadzić do zmiany w Polsce i dlaczego 9 czerwca warto wybrać się na wybory. 

PANELIŚCI

Dominika Lasota

22-letnia aktywistka z Polski, członkini globalnego ruchu młodzieżowego Fridays For Future i współzałożycielka Inicjatywy WSCHÓD. Od wybuchu wojny na Ukrainie wraz z ukraińskimi aktywistami buduje nową falę wschodnioeuropejskiego aktywizmu, który łączy kwestie klimatu, wojny i bezpieczeństwa. Niedawno zaangażowała się w mobilizację kobiet i młodzieży wokół wyborów parlamentarnych w Polsce, które zaowocowały bezprecedensową frekwencją wyborczą i zmianą władzy ze skrajnie prawicowej partii rządzącej na demokratyczną opozycję. 
 

Patryk Szynkowski

student Automatic Control and Robotics na wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki PoznańskiejZwiązany z Inicjatywą Pracowniczączłonek Komisji Krajowej, Koordynator ds. społecznych, członek poznańskiego Koła Młodych IP. Zaangażowany w działalność Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i poznańskiego kolektywu RozbratDziałalność społeczną rozpoczął w wieku 16 lat, gdy współorganizował pierwszy zjazd młodzieży w ruchu pracowniczym, na fali którego powstały Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej. Pochodzi z małej wsi w zachodniopomorskiem. 

Karolina Wójcicka

dziennikarka zajmująca się tematyką międzynarodową. Od 2020 r. związana z Dziennikiem Gazetą Prawną, dla którego pisała reportaże m.in. z wojen w Ukrainie, Palestynie i Izraelu. Współpracowała także z belgijską telewizją VRT przy projektach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jakub Pietrzak

aktywista, antyfaszysta, działacz społeczny. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Warszawskim. Był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego. Obecnie zaangażowany w działania Polskiej Partii Socjalistycznej, Socjalistycznej Akcji Pomocowej oraz Fundacji im. Stefana Okrzei. Jeden z bohaterów głośnego reportażu “Chłopcy” Marcina Kąckiego.

Paula Wasiluk

aktywistka społeczna i studentka polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej – fizjoterapii na King’s College London. Prezeska Zarządu i Kierowniczka Zespołu Komunikacji i Edukacji w Fundacji Akcja Menstruacja. Wyróżniona przez Forbes Women i Fundację SEXEDPL jako jedna ze 100 Osób Wspierających Edukację Seksualną w Polsce. Związana m.in. z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Warszawskiego, Kołem Naukowym Ekonomii Heterodoksyjnej i Inicjatywą WSCHÓD.

PROWADZĄCY

Julianna Łoboda

współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji Widzialne. Na co dzień działa na rzecz zwiększenia widzialności osób narażonych na wykluczenie i dyskryminację systemową oraz działa na rzecz praw człowieka w Fundacji Widzialne i Instytucie Miast Praw Człowieka. Z wykształcenia jest architektką.

organizatorzy

Partnerzy