1-4 czerwca 2024

Co w sądach piszczy? Sądy oczami obywateli i zawodowych prawników

Dzień

02

Niedziela
Godzina

12:00

MIEJSCE
Scena Praw Obywatelskich
OPIS WYDARZENIA

Rozprawy w sądach toczą się latami. Reforma sądownictwa przeprowadzona w 2016 roku przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro nic nie dała. Reforma dotyczyła nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, ustawy o prokuraturze, ustawy o ustroju sądów powszechnych. Dyskusja pokaże, jak zawodowi prawnicy: sędziowie, prokuratorzy, pełnomocnicy procesowi widzą konieczność zmian w sądownictwie, oraz obywatele, którzy rzadko przebywają w sądach, a widzą konieczność zmian w przepisach prawa w celu usprawnienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

PANELIŚCI

Beata Czechowicz

adwokat, specjalizująca się w procesie karnym i w ochronie praw człowieka. Posiada wieloletnie doświadczenie nauczyciela akademickiego w Katedrze Procesu Karnego. Jest wykładowcą prawa karnego w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Zastępuje osoby fizyczne, prawne oraz instytucje w postępowaniach sądowych i sądowo-administracyjnych.

Magda Krzyżanowska - Mierzewska

radca prawna, jako prawnik pracowała w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (1993 – 2018), członkini Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego, współautorka (z Jerzym Krzyżanowskim) książek „Według ojca, według córki” (Nagroda Historyczna Polityki, 2011) i „Olga córka Wilka” (z Aldoną Wiśniewską, 2019).

Małgorzata Przybylska - Lewandowska

Sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie, Prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”.

Marcin Górski

dr hab. nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, Kierownik Katedry Europejskiego Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, radca prawny (od 2012 r.), wcześniej adwokat (od 2006 r.).

Paweł Plik

prokurator, nowy Szef Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, członek zarządu stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, teoretyk roli prokuratury w ustroju demokratycznym, a zarazem doświadczony praktyk specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości podatkowej i cyberprzestępczości.

PROWADZĄCY

Magdalena Witkowska

radca prawny, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Weronika Gołąbek

aplikantka radcowska, Członek Komisji ds. Praw Człowieka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

organizatorzy

Partner