1-4 czerwca 2024

WSTĘP WOLNY
Hymny czasu transformacji
Motywem przewodnim koncertu, który zainauguruje trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku jest wolność. W repertuarze kultowe piosenki czasu transformacji - lat 80. i 90. - w nowych wykonaniach. Wiele z tych utworów, jak „Po co wolność”, „Chcemy być sobą”, „Nie pytaj o Polskę”, „Dorosłe dzieci” czy „Przeżyj to sam”, zyskało miano hymnów swojego pokolenia. Wśród artystów znaleźli się wykonawcy doskonale pamiętający 4 czerwca 1989 roku i tacy, których wtedy jeszcze nie było na świecie. Każdy z nich na swój sposób czuje i rozumie pojęcia ojczyzny, patriotyzmu i solidarności, co pozwoliło nadać znanym utworom zupełnie nowe zabarwienie emocjonalne. W roli prowadzących koncert Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.

Nowe interpretacje przebojów
Dobór artystów i utworów jest nieprzypadkowy. „Arahja” Kultu w wykonaniu Michała Szpaka, Doda w piosence - a właściwie pieśni - „Polska Madonna” Maryli Rodowicz, do tego Tribbs i „Pokolenie” zespołu Kombii oraz Daria Marx i „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego. Wszystkie te wykonania są doskonałe, bo pewne wartości jak wolność, miłość, tolerancja są uniwersalne dla wszystkich pokoleń. Nie zabraknie także hitów w oryginalnej interpretacji ich twórców: „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Orła Cień” Varius Manx i Kasi Stankiewicz, „Ważne” Mezo i Kasi Wilk oraz „Chory na Polskę” zespołu Dr Misio.
Początek koncertu o godzinie 19:30
Bramy otwarte od 19:00
MATEUSZ ZIÓŁKO
DODA
PIOTR CUGOWSKI
KAYAH
RAZ DWA TRZY
NATALIA SZROEDER
LEMON
KAMIL BEDNAREK
DARIA MARX
LOMBARD
MARTYNA JAKUBOWICZ
DR MISIO
MICHAŁ SZPAK
GRZEGORZ KUPCZYK
JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY
TRIBBS
MEZO
KASIA WILK
VOO VOO
VARIUS MANX
KASIA STANKIEWICZ
BIG CYC
ORKIESTRA MARCINA URBANA
SIENNA GOSPEL CHOIR

Komunikacja miejska po koncercie

Po zakończeniu koncertów z przystanku „Brama Oliwska” odjadą dodatkowe tramwaje:

  • Linia 2 do Lawendowego Wzgórza oraz Strzyży PKM przez Zaspę i Oliwę;

  • Linia 3 do Nowego Portu przez Brzeźno;

  • Linia 6 do Jelitkowa oraz Łostowic Świętokrzyskiej;

  • Linia 9 na Stogi;

  • Linia 12 na Ujeścisko.

Zaplanowane zostały dodatkowe kursy na liniach nocnych N1, N3, N4, N5, N6 i N14. Liczba kursów będzie uzależniona od frekwencji. Ze względów bezpieczeństwa, w godz. od około 22.00 do około 23.30 zawieszony zostanie przystanek „Brama Oliwska” 04 (w kierunku Dworca Głównego). Najbliższym przystankiem linii nocnych w tym kierunku będzie „Dworzec Główny”.

Zwiększona zostanie także częstotliwość składów SKM na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Cisowa:
Gdańsk Główny odjazd
Gdynia Cisowa przyjazd
22:15
22:56
22:45
23:27
23:15
23:58
23:45
00:28
00:15
01:18

organizatorzy

Partner